Śladami Sienkiewicz

13 MARCA - WYSTAWA

Sienkiewicz - plakat

Czytaj więcej


Polska Światu

19 marca 2019 - EXPOSITION

T294457

Czytaj więcej


Czapski, malarz codzienności 

12 MARCA - DYSKUSJA WOKÓŁ KSIĄŻKI

Rozmowa z Murielle Gagnebin, autorką drugiej książki poświęconej Józefowi Czapskiemu, z udziałem historyka sztuki, psychoanalityka, filozofa sztuki i znawcy piśmiennictwa.

Czapski - inter

Program


Republika sarmacka

15 MARCA 2019

Republique sarmate

Czytaj więcej


ROCZNIK VOL. 19

Mamy przyjemność przedstawić Państwu kolejny, 19 już tom Annales wydawany regularnie przez Stację Naukową w Paryżu. Publikacja, którą dzisiaj udostępniamy obejmuje wydarzenia naukowe i wystawy, które odbywały się w naszych murach od września 2016 do grudnia 2017. 

Więcej

Annales vol 19 couv

Stanowisko Prezesa PAN dot. konferencji „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów”

Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS), Centre National de Recherche Scientifique (CNRS) oraz Collège de France to prestiżowe instytucje naukowe Francji. Współpracują one od wielu lat z Polską Akademią Nauk.

W dniach 21-22 lutego br. te trzy zasłużone francuskie instytucje naukowe zorganizowały w Paryżu międzynarodowe sympozjum pt.: „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów”, na które zaproszeni zostali między innymi uczeni z instytutów PAN: Instytutu Badań Literackich PAN, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Instytutu Slawistyki PAN i Instytutu Studiów Politycznych PAN. Konferencję organizowała i finansowała strona francuska.

Sympozjum miało charakter ściśle naukowy. Jego przebieg został zakłócony przez osoby niezwiązane ze światem nauki, co utrudniło wymianę doświadczeń i poglądów w gronie specjalistów. Tego typu sytuacja wzbudziła niekorzystne dla nas reakcje środowiska naukowego we Francji oraz szerokiej opinii publicznej. Przebijają w tych reakcjach sądy, że o sprawach dotyczących historii Polski trudno jest dyskutować otwarcie w sposób wolny od zacietrzewienia, uprzedzeń i ksenofobii.

Broniąc wolności dialogu w nauce, wyrażam ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji.

Jerzy Duszyński

Prezes Polskiej Akademii Nauk


Polsko-francuski rok nauki

logo rok polsko francuski

W związku ze stuleciem przywrócenia stosunków dyplomatycznych Polska i Francja zdecydowały się na organizację Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Ministrowie odpowiedzialni za badania i szkolnictwo wyższe obu krajów - Jarosław Gowin i Frédérique Vidal - podpisali właśnie wspólną deklarację w tej sprawie.

Program


Oferty

PAN SN Paris rekrutuje

Szczegóły


Epiegentyczne przeprogramowanie i epigenetyczne technologie

21-22 STYCZNIA - SEMINARIUM 

Epigenetyka opisuje zmiany występujące na poziomie DNA, RNA i białek  definiujące, które geny będą włączone, a które wyłączone. Poznanie tych mechanizmów ma znaczenie fundamentalne oraz ogromne znaczenie w medycynie, produkcji antybiotyków czy rolnictwie. Wykłady przedstawią najnowsze poglądy na regulację ekspresji genów poprzez metylację DNA, modyfikacje histonów i niekodujące RNAs.

Czytaj więcej


Praca

SN PAN w Paryżu rekrutuje na stanowisko:

Technika
zgłoszenia 31 stycznia 2019 r. 


Relacje

Quality  Improvement in Healthcare - Developing a Consensus regarding New Quality Indicators

The goal of the meeting is to bring together health professionals such as system managers, clinicians, academics, public health experts, and healthcare technology specialists - with or without prior quality management experience - in order to initiate an open dialog regarding development of a new understanding of quality of care and its measurable indicators. More

REPORT 

Nowe utopie w sztuce


 Uczyć o Polsce we współczesnej Europie


Międzynarodowy obieg wiedzy i kultury


Ojcowie polskiej niepodległości: Piłsudski, Paderewski, Dmowski


Mickiewicz, czyli imperatyw wolności

Spotkanie z Ritą Gombrowicz


Lublin-Paris-Lublin


Obraz Polski i Francji w katalogach bibliotecznych


Polska niepodległa w Europie
Journée d'études : "Transfert(s). Intermédialité et chemins de fer" 

 

 


Konferencja, która odbędzie się w dniach 19-21 października br. współorganizowana przez PAN Stację Naukową w Paryżu we współpracy z Towarzystwem Historyczno-Literackim/ Biblioteką Polską w Paryżu oraz Ambasadą RP w Paryżu jest jedynym tak ważnym wydarzeniem naukowym związanym z dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki, przygotowywanym w świecie frankofońskim. Postać Kościuszki była bardzo silnie związana z Francją, w której najpierw jako młodzieniec studiował, zdobywał szlify wojskowe i dyplomatyczne, a potem działał jako jeden z głównych emigracyjnych polityków, będąc jednocześnie autorytetem moralnym światowej sławy.