Kościuszko - bohater dwóch kontynentów

Kosciuszko interKonferencja, która odbędzie się w dniach 19-21 października br. współorganizowana przez PAN Stację Naukową w Paryżu we współpracy z Towarzystwem Historyczno-Literackim/ Biblioteką Polską w Paryżu oraz Ambasadą RP w Paryżu jest jedynym tak ważnym wydarzeniem naukowym związanym z dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki, przygotowywanym w świecie frankofońskim. Postać Kościuszki była bardzo silnie związana z Francją, w której najpierw jako młodzieniec studiował, zdobywał szlify wojskowe i dyplomatyczne, a potem działał jako jeden z głównych emigracyjnych polityków, będąc jednocześnie autorytetem moralnym światowej sławy.

Osoba Kościuszki będzie rozważana przede wszystkim jako tytułowy bohater dwóch kontynentów: w pierwszej kolejności upowszechniona zostanie wiedza na temat postaci w skali globalnej (prof. Franciszek Ziejka), w kolejnych referatach podjęte zostaną takie zagadnienia jak wymiar przywódcy i autorytetu epoki w sprawach militarnych (od bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przez przywódcę insurekcji 1794 roku, po współtwórcę Legii Naddunajskiej). W wystąpieniach nie zabraknie innych bardzo ważnych wątków związanych z postacią Kościuszki w świecie frankofońskim, takich jak funkcjonowanie bohatera we francuskiej ikonografii z epoki czy pamięci o nim w Szwajcarii. Warto podkreślić, że jednym z uczestników konferencji jest były dyrektor muzeum Kościuszki w Solurze (Szwajcaria), gdzie bohater spędził ostatnie lata życia. W trzecim dniu zaplanowanych wydarzeń jubileuszowych odbędzie się objazd naukowy, połączony z uroczystościami komemoratywnymi.

19 października

10.00-13.00 Bibliteka Polska w Paryżu

15.00-18.00 Stacja Naukowa PAN w Paryżu

20 października

10.00-13.00 Ambasada Polski w Paryżu

Szczegółowy program

Uprzejmie prosimy o zgłaszanie udziału na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
W Ambasadzie Polski, ze względów bezpieczeństwa będzie dodatkowo wymagany dowód tożsamości.


Spotkanie towarzyszące

Wieczór naukowo-muzyczny „Tadeusz Kościuszko - uczony i muzyk”

Tadeusz Kościuszko zdobył sławę jako przywódca powstania narodowego 1794 roku i bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 200. rocznicę śmierci Naczelnika warto jednak przypomnieć jego mniej znane oblicze – człowieka uczonego i wybitnego znawcy muzyki. Wieczór wpisuje się w cykl „Wielkie postaci nauki polskiej". Wykład Profesora Tadeusza Trzaskalika przybliży sylwetkę uznanego w świecie inżyniera wojskowego, a przy tym zdolnego kompozytora i artysty. W programie muzycznym wieczoru znajdą się utwory samego Kościuszki, jak również Michała Kleofasa Ogińskiego, Kazimierza Nowakiewicza czy Józefa Elsnera. Wystąpią: Tadeusz Trzaskalik przy fortepianie, Edyta Nowicka, wokalistka. Więcej.

Piątek 27 października 2017, godz. 19.00
Stacja naukowa w Paryżu
74 rue Lauriston


 Wykład Piotra Witta „Tadeusz Kościuszko, polski bohater amerykańskiej niepodległości i jego odnaleziony portret″

Czwartek 12 października 2017, godz. 18.30
Merostwo VII dzielnicy Paryża
116 rue de Grenelle